تبلیغات
مقالات انگلیسی با ترجمه فارسی آماده
 
 
 
مقاله انگلیسی با ترجمه فارسی آماده
مقاله شماره 8 فیزیک: ساخت لایه‌ مسی نانوساختار فرآورى شده از راه‌ قالب‌گیرى برقى‌ به وسیله‌ عملیات مکانیکی مبتنی بر امواج مافوق صوت

چکیده
طبق نیاز به مواد با عملکرد بالا در دانش هوانوردی، لایه‌ مس ¬فرآورى شده از راه‌ قالب‌گیرى برقى‌ با ساختار نانو با استفاده از عملیات مکانیکی متعاقب آن، تحت شرایط لرزش مافوق صوت، به دست آمده است. ریزساختار لایه‌ مس ¬فرآورى شده از راه‌ قالب‌گیرى برقى‌ به وسیله‌ میکروسکوپ نوری (OM)، میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM) و میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM) دیده شده است. استحکام کششی به وسیله‌ آزمون¬گر کششی ارزیابی شده است. مشخص شد که بلور حجمی لایه‌ سطحی مس ¬فرآورى شده از راه‌ قالب‌گیرى برقى‌ ، پس از عملیات مکانیکی مبتنی بر امواج مافوق صوت (UMT)، به نانو بلور (با ابعاد حدود 10نانو متر) تغییر یافته است، ولی کل ساختار تک بلوری هم چنان باقی می‌ماند. استحکام کششی‌ای که لایه‌ی مس جدید از خود نشان می‌دهد دو برابر بهتر از لایه‌ی مسی شکل‌دهی الکتریکی داده شده‌ی معمولی است، در حالی که کرنش شکست ثابت باقی مانده است. علاوه بر آن ثابت شده است که ساز و کار استحکام دهی فرآیند UMT، ساز و کار استحکام دهی نابجایی است.

کلیدواژه: لایه‌ی مس فرآورى شده از راه‌ قالب‌گیرى برقى‌ ، نانو ساختار، عملیات مکانیکی مبتنی بر امواج مافوق صوت، استحکام کششی

1. مقدمه
شکل‌دهی الکتریکی به عنوان یک تکنیک فرآیندی مخصوص، به علت هزینه‌ی پایین و دقت کپی کردن بالا برای ساخت اجزای فلزی استفاده شده است. به علاوه، محصول نهایی می‌تواند مستقیما با شکل‌دهی الکتریکی بدون فرآیندهای دیگری بدست آید. شکل‌دهی الکتریکی یک فناوری دقیق است و می‌تواند تقاضاهای صنعت را برای اجزای فلزی بسیار ریز، پیچیده و دقیق ارضا کند. بنابراین به صورت گسترده‌ای  در بسیاری از صنایع مانند خودروسازی، الکترون، مواد، هوانوردی و هوافضا، استفاده شده است. در سال‌های اخیر، آماده سازی مواد با عملکرد بالا به وسیله‌ی شکل‌دهی الکتریکی به تدریج به موضوع داغی تبدیل شده است [3-1].
روش¬های سنتی برای آماده سازی لایه‌های نانوساختار، مانند رسوب‌دهی الکتریکی پالسی [4]، آبکاری لیزری [5] و آبکاری فواره‌ای (جت) [6]،  معمولا محدود به شرایط عملیات، دمای بالا و خلاء هستند. روش دیگر برای به دست آوردن رسوبات الکتریکی نانو ساختار، آبکاری الکتریکی مبتنی بر امواج ما فوق صوت است. مطالعات زیادی نشان داده است که آثار لرزش مافوق صوت می‌تواند انتقال جرم را شتاب بخشد، تعداد هسته گذاری را افزایش دهد، مانع از رشد اضافی دانه شود، اضافه ولتاژ قطبش (پلاریزاسیون) را کاهش دهد، جهت گیری ترجیحی را گسترش دهد و سایر موارد [11-7]. به هر حال، بسیاری از پژوهشگران توجه کاملی به شرایط یا متغیرهای فرآیند آبکاری دارند و گزارشات کمی در مورد رسوب‌دهی‌های نانو ساختار بدست آمده به وسیله‌ی روش متعاقب مبتنی بر امواج مافوق صوت، یافته شده است.

قیمت ترجمه فارسی: 8000 تومان
     دانلود نسخه انگلیسی و خرید ترجمه فارسی ژورنال از لینک های پایین


 
آخرین مطالب

» سفارش ترجمه ( سه شنبه 5 اردیبهشت 1396 )
» مقالات انگلیسی با ترجمه آماده ( سه شنبه 4 خرداد 1395 )
» دعوت به همکاری و استخدام ( جمعه 14 اسفند 1394 )